ورق سرد چیست؟

ورق سرد (روغنی)، ورقی است که طی فرآیند نورد سرد تولید شده است. نورد سرد فرآیندی است که برای تغییر ساختار فلزات و اغلب برای پردازش فولاد ضد زنگ استفاده می‌شود. منظور از نورد سرد در واقع کاهش ضخامت ورق‌های فلزی، تحت فشار بالاست. به عبارت ساده، طی فرآیند نورد سرد، تقویت فولاد با تغییر شکل آن، بدون استفاده از حرارت، در دمای اتاق انجام می‌شود و بر خلاف نورد گرم، تنها زمانی رخ می‌دهد که یک فلز زیر دمای تبلور مجدد خود باشد. در فرایند نورد سرد، به جای گرما، از تنش مکانیکی برای تغییر ساختار فلزات استفاده می‌شود.
ورق سرد، به عنوان یک ورق بسیار منعطف شناخته شده است و برای استفاده در کاربردهایی که به دقت و جزئیات ساختاری بالاتری نیاز دارد، ایده‌آل می‌باشد. برخلاف نورد گرم، ورق‌های فولادی سرد سطح صاف و صیقلی‌تری داشته و از این رو جذابیت ظاهری بیش‌تری دارند.

کاربرد ورق سرد
در صنعت ورق هایی با ضخامت بالا توسط نورد سرد به ضخامت های پایین تر تبدیل شده و به همین دلیل کیفیت ظاهری ورق های تولیدی با نورد سرد اعم از ورق گالوانیزه و قیمت ورق روغنی بسیار مناسب می باشد. به دلیل کیفیت ظاهری مناسب اکثر کاربرد این ورق ها در کارهای مربوط به ظاهر می باشد. از جمله آن ها می توان به صنعت خودروسازی، مبلمان اداری، لوازم خانگی، ساخت انواع قفسه، ساخت پانل های غیر قابل انعطاف، مصالح ساختمانی اشاره کرد.

مزایای استفاده از ورق سرد
مهمترین مزیت ورق گالوانیزه و ورق روغنی که ورق سرد نامیده می شوند مقاومت فوق العاده این ورق ها در برابر فشارهای بالا می باشد. در عمل مهندسان ساختمان برای ساخت مصالحی با مقاومت بالا و استفاده از متریال کمتر از این نوع محصولات استفاده می کنند. با این ها مقاومت بالا تنها خصوصیات بارز این دسته از ورق ها نبوده و تنوع بالا در رنگ و اندازه سبب شده که این این محصولات در تولید انواع بسیاری محصولات اعم از صنعت خودرو تا لوازم خانگی و مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار گیرند.

ابعاد ورق سرد موجود در بازار
ورق های سرد موجود در بازار اعم از ورق گالوانیزه و روغنی به صورت استاندارد دارای عرض بین ۱۲۵-۱۰۰ سانتی متر و ضخامت ۳-۰.۳ میلی متر می باشند. به طور کلی این ورق ها در اندازه های متفاوتی تولید گردیده و پس از پردازش شکل ظاهری آن ها تغییری نمی یابد.

دسته بندی ورق سرد
ورق سرد بسته به نوع آلیاژ به کار رفته در آن به سه دسته تقسیم بندی می گردد.
• معمولی st12
• نیمه کشش st13
• فوق کشش st14