دانلود کاتالوک ورق رنگی (کلیک کنید)

ورق رنگی چیست؟

ورق رنگی بر پایه ورق فلزی گالوانیزه، تولید و طی فرایند خاص صنعتی به نام الکترواستاتیک یا به روش مایع، رنگ آمیزی و در بازار عرضه می شوند. این پوشش رنگی از جنس پلیمر است که به این محصول مزایای منحصر به فردی می‌ دهد. آنچه اهمیت دارد، نحوه رنگ آمیزی این محصولات است که باعث می شود ویژگی های مثبتی نسبت به سایر ورق های فلزی و گالوانیزه داشته باشند. این ورق ها، طیف رنگی متنوع و مدل های مختلف دارند. البته انواع رنگ ها و مدل‌ ها، بستگی به نوع نیاز مشتری دارد. این ورق ها انواع متنوعی دارد که یکی از انواع آنها ورق شادولاین می باشد.
شاید برخی تصور کنند این پوشش رنگی، فقط برای زیبایی استفاده می شود اما ورق های گالوانیزه رنگی به نسبت ورق های بدون رنگ، دارای فوایدی هستند. رنگی بودن ورق ها، فراتر از جذابیت بصری، به خاطر داشتن یک لایه رنگ حاوی روی، موجب افزایش مقاومت ورق در برابر زنگ زدگی، خوردگی و پوسیدگی می شود. بنابراین خواص شیمیایی و مکانیکی، مزیت اصلی ورق های رنگی نسبت به سایر ورق ها می‌باشد.
در حقیقت، مقاومت به خوردگی این محصولات که روی سطح آن با لایه ای از رنگ مخصوص گالوانیزه، پوشانده شده، بسیار بالاتر از محصولات مشابه است و همین ویژگی، کاربرد و اهمیت ورق رنگی را افزایش داده است. چنانچه ورق گالوانیزه در شرایط محیطی نامناسب، بسیار مرطوب و یا همراه با مایعات اسیدی و قلیایی باشد، باید حتما از ورق های رنگی استفاده شود. مثلا ورق شیروانی رنگی، کاربرد گسترده در شهرهای مرطوب و ساحلی دارد و بسیاری از سقف های این مناطق از ورق رنگی شیروانی ساخته می شوند. در این رابطه، لایه هایی که بر روی ورق‌ رنگی ایجاد می‌ کنند تا محصول در شرایط محیطی تناسب داشته باشد، عبارتند از: فولاد گالوانیزه گرم، فولاد الکتروگالوانیزه، گالوالیوم، ورق‌های گالبو و آلومینیوم.

خط تولید ورق رنگی
برای تولید ورق رنگی، مراحل مختلف ذکر شده است. این مراحل را می توان به طور خلاصه به شرح زیر ارائه کرد:
۱. در مرحله اول، نقص‌ ها، ناخالصی‌ ها و چربی‌ های کلاف گالوانیزه را حذف یا پولیش می‌ کنند.
۲. در مرحله دوم، سطح ورق‌ ها باید صاف و یکنواخت و برای رنگ آمیزی حرفه‌ ای و با کیفیت آماده شود که این کار با غلتک‌ های مخصوص، انجام می شود.
۳. در مرحله سوم، بعد از صاف‌ کاری سطح ورق‌، آن را شستشو داده و خشک می‌ کنند.
۴. در مرحله چهارم برای افزایش مقاومت‌ های فیزیکی مانند مقاومت در برابر خوردگی، مواد شیمیایی مخصوصی اضافه کرده و در انتها آن را خشک می‌ کنند.
۵. در مرحله پنجم، پس از خشک شدن پرایمر، ورق‌ها توسط غلتک و با استفاده از رنگ‌های مختلفی چون پلی‌استر، پلی‌اورتان، پلی‌وینیل کلراید و اپوکسی، رنگ‌آمیزی شده و مجدداً وارد کوره می‌شوند.رنگ را به سطح ورق‌ اضافه می‌ کنند. این رنگ‌ ها، می‌ توانند از جنس پلی‌ استر، پلی‌ اورتان یا مانند آن باشند. در نهایت ورق رنگی با مقاومتی دو برابر شکل قبلی تولید می‌ شود.

انواع ورق های رنگی :
تنوع رنگی فراوان این ورق ها، کاربرد آنها را افزایش داده است. برخی از این رنگ‌ ها با کد رال (RAL) تعیین می‌ شوند که عبارتند از: کروم با کد ۱۰۱۵، زرد با کدهای ۱۰۲۳ و ۱۰۲۸، نارنجی با کد ۲۰۰۳، قرمز با کدهای ۳۰۰۰ و ۳۰۲۰، صورتی با کد ۴۰۰۳، بنفش با کد ۴۰۰۵، آبی با ۵۰۱۵، سبز با ۶۰۲۴، قهوه‌ ای با ۸۰۰۴ و سفید با ۹۰۱۶. بر همین اساس می توان رنگ های پرتقالی، نارنجی، آبی، قرمز، سبز، جگری، کرمی، بنفش، سفید، قهوه ای و آبی نیسانی را از انواع رنگ های ورق رنگی برشمرد که همین امر، به خریداران حق انتخاب زیادی می دهد.

انواع رنگ کاری ورق رنگی :
نگ مخصوص ورق گالوانیزه از نوع تکنولوژی نانو است که به صورت یک لایه نازک و شفاف بر روی سطح ورق قرار می گیرد. این نوع رنگ حاوی روی (Zn) است که همانند گالوانیزه کردن مانع از خورندگی و زنگ زدگی ورق می شود. روش و نوع رنگ در ورق های گالوانیزه کارخانه های مختلف، یکسان و تفاوت آنها در میزان ضخامت رنگ و روی موجود در رنگ است که با طول عمر ورق، رابطه مستقیم دارد.
برای رنگ آمیزی ورق های گالوانیزه از ورق های گالوانیزه شده به روش سرد استفاده می شود. به همین دلیل سطح صاف ورق گالوانیزه برای رنگ آمیزی دارای سختی هایی است و در مرحله بعد خشک کردن رنگ آن، نیاز به مهارت خاص دارد. پس از خشک شدن رنگ بر روی ورق، کیفیت، ضخامت رنگ، مطابقت رال رنگ، چسبندگی و کیفیت آن باید مد نظر قرار گیرد. این ورق ها به دو روش عمده رنگ آمیزی می شوند:
• پودری یا الکترواستاتیک
در این روش، رنگ به صورت یک لایه و کاملا اتوماتیک بر روی ورق اسپری می شود و ورق رنگی، یکدست و براق است. چسبندگی موقت بین سطح ورق و پودر رنگ توسط اعمال جریان الکتریکی و بارهای مخالف بین آنها انجام می‌ شود. برای تکمیل این فرآیند، جهت قرارگیری کامل آن به عنوان پوشش روی سطح ورق از حرارت دهی برای ذوب پودر استفاده می‌ گردد.
• روش مایع
این روش شامل پاشیدن رنگ مایع بر سطح ورق گالوانیزه است. سپس برای تکمیل کار، فرآیند خشک شدن صورت می‌ گیرد. در این روش ضخامت و یکنواختی رنگ بر سطح ورق بهتر از روش پودری می باشد اما رنگ الکترواستاتیک کیفیت بالاتری نسبت روش مایع دارد.

جدول استاندارد ورق های رنگی
رنگ استاندارد جهانی این کالا، رال است؛ اما در بیش از ۱۶ رنگ مختلف، عرضه و به ‌فروش می‌ رسد. استانداردهایی مانند DIN EN ISO 2360، ISO7724، DIN EN ISO 2409 و CROSS-CUT برای بررسی رنگ ورق وجود دارد که استاندارد CROSS-CUT از مهم ترین آنها می باشد و میزان چسبندگی رنگ را بررسی می کند. همچنین نکته قابل توجه درباره استاندارد ضخامت ورق‌ های گالوانیزه رنگی این است که هر چه ضخامت این محصول بیشتر باشد، ارزش کمتری دارد و یک امتیاز منفی برای ورق رنگی به‌ حساب می‌ آید. ضخامت این محصولات که به دو صورت رول و شیت، تولید و عرضه می شوند، باید حداکثر ۰.۷ میلی متر باشد. البته ورق های رنگی عمدتا در ضخامت های نازک به انبوه سازی و تولید می رسند. حداقل ضخامت آنها ۰.۱۸ میلی متر است و بعد از آن، ضخامت ۰.۲۲ میلی متر، ۰.۳۰ میلی متر، ۰.۴۰ میلی متر، ۰.۵۰ میلی متر و ۰.۶۰ میلی متر و بیشترین ضخامت موجود ۰.۷۰ میلی متر است. همچنین ضخامت پوشش رنگی این ورق‌ ها در قسمت بالایی ورق، ۲۵ میکرون و در قسمت پایینی، حداکثر ۱۵ میکرون می باشد، استاندارد عرضی رول‌ ها ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی‌ متر است.

انواع فرمینگ ورق رنگی
ورق‌های رنگی با تنوع رنگی بسیار بالایی در طرح‌های مختلف تولید می‌شوند. منظور از طرح در واقع مدل موج‌های روی سطح ورق‌ها است که در انواع مختلفی ایجاد می‌شوند:
• فرمینگ کرکره
• فرمینگ ذوزنقه
• فرمینگ شادولاین
• فرمینگ لمبه یا دامپا
• فرمینگ طرح سفال

ورق رنگی کرکره‌ای سینوسی
این فرمینگ که خود شامل انواع کرکره ای سینوسی A و B است، بنا به درخواست مشتری، بر روی ورق رنگی از ضخامت ۰.۲۵ تا ۰.۶۰ میلی‌متر و عرض ۱۰۰۰ و ۱۲۵۰ میلی‌متر انجام می‌پذیرد.

ورق رنگی کرکره‌ای ریز
این فرمینگ که به ورق رنگی کرکره ای ریز نیز معروف است، مانند ورق کرکره ای سینوسی، بر روی ورق رنگی از ضخامت ۰.۱۶ تا ۰.۵۰ میلی‌متر و عرض ۱۰۰۰ و ۱۲۵۰ میلی‌متر انجام می‌پذیرد. تنها تفاوت ورق‌های کرکره‌ای سینوسی با ورق‌های کرکره‌ای ریز، اندازه عمق شیارها می‌باشد که ورق کرکره ریز، شیارهای کم عمق‌تری در مقایسه با ورق‌های کرکره سینوسی دارند.

ورق رنگی ذوزنقه‌ای
نوع خاصی از فرم‌دهی ورق رنگی است که در آن خم‌هایی به حالت مربع ایجاد می‌شود. در فرمینگ ذوزنقه محدودیت طولی وجود ندارد، زیرا ورق ذوزنقه‌ای از ورق رول تولید می‌شود. طرح ذوزنقه بر روی ورق رنگی از ضخامت ۰/۲۵ تا ۰/۹۰ و عرض ۱۰۰۰ و ۱۲۵۰ میلی‌متر انجام می‌پذیرد.

ورق رنگی شادولاین
شادولاین‌ ها در اوایل کار بیشتر روی ساندویچ پانل‌ ها استفاده می‌ شدند اما بعد از تقاضاهای زیاد، از آن در انواع سقف ها استفاده شد. دلیل این تقاضای بالا برای آن، زیبایی خاص، وزن کم و هزینه مناسب است. تعیین ضخامت بنا و طول ورق در این محصول به مشتری بستگی دارد که از این نمونه ورق رنگی، در پوشش سقف و دیوار استفاده می‌ شود.

ورق رنگی دامپا (لمبه)
طرح دامپا یا همان لمبه سابق از فرمینگ‌های بسیار محبوب و زیبایی است که برای پوشش سقف، سقف‌های کاذب، سازه‌های شیروانی، دیواره‌های کانکس، پوشش داخلی سقف و دیوارهای ساختمان استفاده می‌شود که البته کاربرد آن در پوشش داخلی سقف بیش از سایر موارد می‌باشد در صورت استفاده از دامپا در شیروانی‌ها، آن را به صورت جوشی و یا پرچی به سازه متصل می‌کنند. کاربرد و همچنین نوع سازه در نحوه اتصال دامپا در اینگونه فضاها تاثیرگذار خواهد بود. این فرمینگ بنا به درخواست مشتری بر روی ورق گالوانیزه و رنگی از ضخامت ۰.۲۵ تا ۰.۷۰ میلی‌متر و عرض ۱۰۰۰ و ۱۲۵۰ میلی‌متر انجام می‌پذیرد.

ورق رنگی طرح سفال
طرح سفال در انواع طرح ایتالیایی، فرانسوی و سوئدی بنا به درخواست مشتری، بر روی ورق‌‌ رنگی از ضخامت ۰/۳۰ تا ۰/۷۰ و عرض ۱۰۰۰ و ۱۲۵۰ میلی‌متر انجام می‌پذیرد. این نوع فرمینگ بیش‌تر برای استفاده در سقف و شیروانی‌های ویلایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربردهای ورق رنگی
• صنایع ساختمانی (انواع سقف – بدنه انبار و کارگاه و سوله – نمای داخلی و خارجی ساختمان ها)
• ساخت لوازم خانگی (بدنه یخچال و فریزر – آبگرمکن – اجاق گاز – ماشین لباسشویی – ماکروویو و ..)
• صنایع فلزی (کابینت – تجهیزات اداری – انواع پارتیشن – بدنه رایانه و ….)
• صنعت حمل و نقل (ساخت کانتینر – ماشین سنگین – اتاقک خودرو و …)
• صنایع رایانه ای: بدنه کامپیوترها
• صنایع برق و الکترونیک
در مجموع پوشش سقف سوله، پوشش سقف شیروانی، پوشش سقف ویلا و ساختمان، حصارکشی کارگاهی، دیوارکشی موقت، جداسازی فضاها، ساخت دستگاه های صنعتی، ساخت تابلو، ساخت آلاچیق، ساخت تخته وایت برد، ساخت فلاشینگ، بدنه خودرو، لوازم خانگی، صفحات رنگی، سقف ویلا و ویترین مغازه ها را می توان از جمله کاربردهای ورق رنگی دانست.

مزایای ورق های رنگی
ورق رنگی بر پایه گالوانیزه مزیت های زیادی دارد که از جمله مزایای آن می توان به پوشش دهی سطوح، دوام و مقاومت بالا، زیبایی ظاهری و تنوع رنگی، شکل‌ پذیری و فرم‌ گیری بالا، نصب سریع و آسان، وزن سبک و ایمنی در مقابل زلزله، قیمت مناسب، یکپارچگی ورق، ضد زنگ بودن، ضد حریق بودن، سازگار بودن با طبیعت، مقاومت بالا در برابر خوردگی، آب و رطوبت و نیز منعکس کننده انرژی و ایمنی، پوشش دهی سطح، مقاومت در برابر آسیب های مکانیکی و مقاومت در برابر گرما اشاره کرد. علاوه بر این مزایا، مدت زمان تغییر رنگ ورق رنگی در شرایط محیطی و آب و هوایی مختلف، نسبت به ورق گالوانیزه معمولی بیشتر است.