امروز شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

صفحه اصلی | محصولات کلاف و ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه چیست؟

به ورق فولادی که با فلز روی یا Zn پوشش داده شده است، ورق گالوانیزه گفته می شود. عموما ضخامت ورق گالوانیزه پایین می باشد. ورق گالوانیزه با انجام فرآیند گالوانیزاسیون بر روی ورق فولادی ضخامت پایین تولید می گردد. گالوانیزاسیون به دو روش گرم (غوطه وری) و یا روش سرد (الکترولیز) انجام می پذیرد.

 


محصولات فولادی را می توان از طریق غوطه ور نمودن در حوضچه ی روی مذاب، گالوانیزه ساخته و عمر مفید آنها را 20 تا 30 سال افزایش داد. اگرچه فولادها در مقابل آسیب های فراوانی مقاوم هستند و همین باعث کاربرد روزافزون آنها در انواع صنایع شده است، طریقه انجام گالوانیزاسیون بر روی محصولات فولادی الزاماتی دارد که عمده این الزامات در دو استاندارد Bs EN 10326 و BS EN 10327 به تفصیل آمده است. زنگ زدگی، اکسیداسیون و خوردگی این محصولات عواملی هستند که به تدریج فولاد را از بین برده و باعث ایجاد خسارت می شوند. در اینجا اهمیت نقش گالوانیزاسیون مشخص می گردد. گالوانیزه کردن فولاد به دو طریق خوردگی فولاد را به تعویق می اندازد. اول اینکه با ایجاد یک لایه میانی مابین رطوبت هوا و فولاد از تشکیل اکسید و نهایتا زنگ زدگی جلوگیری می کند. دوم، در مواردی ممکن است آهن موجود در فولاد یا همان Fe در معرض خوردگی گالوانیکی قرار بگیرد. تصویر شماره 1 را مشاهده کنید. در این حالت فلزِ روی (Zn) به علت اینکه از آهن به لحاظ الکترونگاتیویته فعال تر است نقش آند را بازی نموده و از خورده شدن آهن ممانعت به عمل می آورد. آهن که در اینجا نقش کاتد را ایفا می کند خورده نمی شود یا خوردگی آن بسیار بسیار ناچیز خواهد بود.

 

 

کاربرد ورق‌های گالوانیزه:

ورق آهن گالوانیزه طیف وسیعی ازکاربردهای صنعتی را به خود اختصاص داده است. صنایع تولید لوازم خانگی، صنایع خودروسازی، صنایع برق و الکترونیک، ساختمان سازی و ساختمان های صنعتی همه و همه نمونه های بارز استفاده از ورق گالوانیزه هستند. دلیل این گستردگی کاربرد را نیز باید در مزیت های این ورق جستجو نمود. مزیت هایی همچون هزینه پایین نگهداری و تعمیرات، عمر طولانی تر، کاهش زمان تولید گالوانیزه، داشتن قابلیت جوشکاری و ....

 

تماس با ما

آدرس: شهرک صنعتی شمس آباد- بلوار بهارستان- بلوار آزادی- نبش خیابان نرگس هفت- شرکت پارس فولاد مبین

کدپستی:                           1834179634              

تلفن:                           75-22144570-021

فکس:                                   56229105

ایمیل:          officeparsfoulad@gmail.com

                 officeparsfoolad@yahoo.com

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به پارس فولاد مبین محفوظ می باشد.
طراحی سایت : ایران طراح